"Niech Pan tu jeszcze dorysuje..."

Obecność w sieci to dzisiaj nieodzowna część prowadzenia biznesu z jakiejkolwiek branży. Strona internetowa jest często pierwszą stycznością klienta z firmą, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by była ona nie tylko ładna dla oka, ale i funkcjonalna. Strona jest po prostu wyznacznikiem profesjonalizmu przedsiębiorstwa i może mieć kluczowe znaczenie dla tego, czyją ofertę wybierze klient. W poniższym artykule opowiemy, czym powinien charakteryzować się dobry design strony internetowej.

Niezwykle ważną kwestią jest przeanalizowanie przez projektanta strony jej zawartości oraz określenie ważności poszczególnych elementów. Dzięki tej wiedzy designer będzie w stanie podkreślić jej najważniejsze składowe. Pod żadnym pozorem designer nie powinien dać się wciągnąć w pułapkę podkreślenia wszystkiego. Faktycznie ważne elementy utoną w morzu tych mniej istotnych – strona nie zrealizuje wtedy swojego celu, a jej użytkowanie może prowadzić do irytacji odbiorcy. Wyodrębnienie najważniejszych składników strony internetowej nazywamy akcentowaniem. Akcentować można, używając kontrastu, czyli po prostu uwydatniając różnice pomiędzy zawartością kluczową, a mniej ważną. Kontrast da się osiągnąć na kilka sposobów, poprzez różnicę kolorów, rozmiaru lub choćby lokalizację na stronie danego elementu.

Kolejnym zagadnieniem, na które trzeba zwrócić uwagę jest balans, czyli zrównoważenie akcentów na stronie. Najprostszym sposobem bilansowania strony jest zachowanie symetrii w trakcie jej budowy, chociaż możliwe jest zbilansowanie strony bez sięgania po oś symetrii. W takim przypadku najbardziej wyraziste elementy powinny zostać zbilansowane przez parę mniejszych, jest to już jednak sprawa bardziej skomplikowana.

Tworząc design strony internetowej należy też pamiętać o przyleganiu do siebie poszczególnych elementów. Choć nie jest to kwestia, która mogłaby sprawiać większe problemy, designer musi poświęcić jej swoją uwagę, gdyż bez odpowiedniego przylegania, strona będzie sprawiała wrażenie chaotycznej rozsypanki i może być męcząca dla odbiorcy.

Design strony musi być oczywiście spójny. Nikt chyba nie wyobraża sobie strony, na której nieudolnie mieszają się ze sobą dwie konwencje – znów mogłoby to negatywnie wpłynąć na odbiór projektu. Dobrym pomysłem na spójny design strony jest systematyczne powtarzanie motywów i elementów graficznych.

Z punktu widzenia designera niezwykle ważne jest zaprojektowanie swoistej „ścieżki wzroku”, czyli kolejności elementów, na które użytkownik zwróci uwagę w trakcie wyświetlania strony. Jak łatwo się domyślić, projektowanie takiej ścieżki sprowadza się do umiejętnego korzystania z kontrastu i akcentu. Z pomocą mogą projektantowi przyjść także badania naukowe. Potwierdziły one, że odbiorcy skupiają swój wzrok na twarzach, więc niezłym pomysłem wydaje się umieszczenie takowej w miejscu, które ma przykuć uwagę użytkownika. Podobnie można wykorzystać fakt, iż ludzie podążają też spojrzeniem za wzrokiem postaci na zdjęciach. Obecnie nie zaleca się stosowania jakichkolwiek grafik, które przypominają swoim wyglądem banery. Po wielu latach doświadczeń z marketingiem w sieci internauci po prostu je ignorują.

Kwestie podstawowe mamy już za sobą, więc nadeszła na koniec pora na kilka nieco bardziej zaawansowanych. Jedną z nich jest zasada, według której użytkownik powinien móc za pomocą nie więcej niż trzech kliknięć dotrzeć do każdej treści zawartej na stronie. Użytkownik odwiedzając naszą stronę, powinien czuć się komfortowo, dlatego design strony internetowej musi być zgodny z trendami – istnieją po prostu rozwiązania stosowane na tyle powszechnie, że ich porzucenie mogłoby wywołać u użytkownika nieprzyjemne odczucie dzorientacji. Zagadnienia w tym akapicie zdają się bardziej należeć do tematu UX niż designu.

Design strony internetowej to bardzo złożony temat, który rządzi się wieloma zasadami. My zaprezentowaliśmy te bodaj najważniejsze i podstawowe. Aspirujący do zostania designerami powinni jednak przede wszystkim wiedzieć, że design strony internetowej to nie ścisłe trzymanie się regułek, ale nieszablonowe pomysły i umiejętne wdrażanie ich do projektu.

Źródła:

http://www.html-css-ajax.com/podstawy-webdesignu.php
http://mik.krakow.pl/maszynownia-wiki/index.php?title=Zasady_dobrego_web_designu#Zasada_7_.2B.2F-_2