Krótki opis rynku e-aptek oraz perspektyw rozwoju tego sektora w w m-commerce.

W tym artykule dowiesz się:

1. Czym jest apteka internetowa?
2. Po co jej aplikacja mobilna?
3. Aplikacje mobilne de-aptek dla systemu Apteon - dlaczego o nich wspominamy?
4. Jak zrobić aplikację mobilną dla apteki i ile to może kosztować?

1. Czym jest apteka internetowa.


Apteka internetowa, to on-line`owy odpowiednik apteki stacjonarnej. Według polskiego prawa tylko apteka posiadająca swój fizyczny odpowiednik może prowadzić sprzedaż wysyłkową. Apteka działająca zgodnie z przepisami prawa jest wpisana do rejestru Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, który posiada swoje odzwierciedlenie tutaj: http://ra.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/_layouts/15/RA/glowna.aspx
Apteka internetowa może sprzedawać leki na receptę ale tylko z opcją odbioru osobistego. Ktoś upoważniony bowiem, musi zweryfikować, tak ważność recepty jak i wiek oraz tożsamość pacjenta.
Apteki stacjonarne otwierają swoje „wirtualne okienko” w związku z „usieciowianiem się rynku”. Z uwagi na to, że ich zakres oddziaływania ograniczony jest jedynie do najbliższej okolicy lokalu - starają się go powiększyć by nie zostać zastąpione przez jedną z tzw. „aptek sieciowych”. 
Wartośc rynku e-aptek w Polsce stale rośnie – w zesżłym roku ocenia się, że jego wartość wyniosła 233 mln złotych i wzrosła w porównaniu do roku 2014 o 55%. To około 1,5 mln złotych przychodu na jedną aptekę internetową (http://wyborcza.biz/biznes/1,147743,19664508,swietny-rok-branzy-farmaceutycznej-ceny-lekow-w-polsce-jednymi.html?disableRedirects=true).
Obserwując tendencje oraz zapotrzebowanie rynku maneuver.pl samodzielnie wyprodukował CMS ApteON (apteon.pl). To system e-commerce w dystrybucji SaaS, który umożliwia już w kilka minut uruchomienie, niemal każdej aptece, sprzedaży online prosto z jej magazynu. W tej chwili korzysta z niego już kilkadziesiąt aptek.


2. Po co jej aplikacja mobilna.


Powszechnie już ocenia się w branży, że przyszłość e-commerce (a do tego segmentu rynku należą e-apteki) to obsługa sprzedaży od a-z w aplikacji mobilnej. Obecnie udział m.commerce w rynku jeszcze nie poraża ale branża szacuje, iż co roku będzie on wzrastał o około 25% rocznie w ciągu najbliższych kilku (a dokładnie pięciu) lat. (źródło:http://www.dotpay.pl/ecommerce-prognozy-na-2016-r/)

3. Aplikacje mobilne dla systemu Apteon


Aby więc podnieść jeszcze konkurencyjność aptek internetowych, założonych na platformie CMS Apteon, zespół maneuver stworzył aplikację mobilną, którą można uruchomić dla każdej e-apteki prowadzonej na naszej platformie.
Dzięki temu, cały proces zakupowy, może być już przeprowadzany za pomocą telefonu lub tabletu a pacjent non-stop ma dostęp do statusu swojego zamówienia, historii zakupów i całego asortymentu apteki internetowej. Wszystko pod jednym kciukiem, którym mozna rozpcząc i zakończyć proces zakupowy.

4. Jak zrobić aplikację mobilną dla apteki i ile to może kosztować.


Wszystko zależy od potrzeb oraz funkcjonalności. Są bowiem sieci aptek, które stawiają tylko i wyłącznie na wizytówkową funkcję aplikacji mobilnych w dziedzinie farmacji. Przedstawiają swoją ofertę oraz opis produktów. Po zakup odsyłają już do strony www apteki lub apteki stacjonarnej (gdzie marże są na większe niż w on-lin`ie).
Są też sieci aptek, które stawiają na dodatkowe funkcjonalności – np. sczytywanie recept za pomocą aparatu, które to rozwiązanie ponownie odsyła po zakup do lokalu apteki.
Trzecia opcja – opisywana wyżej, to przeniesienie pełnej obsługi całego procesu zakupowego do telefonu.
Dwie pierwsze wyżej przedstawione możliwości, w sytuacji kiedy są "szyte na miarę", to wyzwanie finansowe rzędu kilkunastu - kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Trzecie rozwiązanie, przygotowywane indywidualnie, stanowić może koszt od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.
Jednak w sytuacji kiedy cały ekosystem jest już gotowy i przetestowany – koszt wejścia w ten segment rynku jest już o wiele nizszy. Wymóg jest tylko jeden – apteka musi korzystać z systemu ApteON. Innego bowiem na rynku na razie nie ma.

Niektóre z opisywanych aplikacje mobilnych możesz obejrzeć w Google Play:

1. Apteka Vita

2. Apteka Sawa

3. Apteka Berberys